همراهی نظام مالیاتی با اصناف در تعیین مالیات مقطوع برای عملکرد سال 1397

۱۴۰۰/۰۱/۱۷ | 147 بازدید

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام اطلاع رسانی و آموزش را مهمترین زمینه همکاری و تعامل این اداره کل و اتاق اصناف استان ایلام عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان ایلام، سعید کریمی در دیدار با رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق اصناف استان با بیان این مطلب، بر آمادگی اداره کل امور مالیاتی استان برای برگزاری برنامه ها و دوره های آموزشی و اطلاع رسانی در خصوص تکالیف و قوانین مالیاتی تأکید کرد.
وی عدم آشنایی مودیان با تکالیف مالیاتی را یکی از مشکلات کنونی اصناف مختلف دانست و گفت: به عنوان مثال ارائه اظهارنامه مالیاتی، بهره مندی از معافیت مالیاتی سالانه مشاغل ( 25 میلیون و 800 هزار تومان برای سال 1398) و مزایایی همچون عدم شمول جریمه 30 درصدی غیر قابل بخشودگی و صدور مالیات علی الرأس و برآوردی را به دنبال دارد.
کریمی همچنین با درخواست از اصناف برای استفاده از ظرفیت دو دستورالعمل اخیر مالیات مقطوع و ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی، تصریح کرد: در صورت استفاده از مالیات مقطوع (تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم)، مالیات اکثر مشاغل بدون افزایش، مطابق سال گذشته محاسبه و قطعی می شود.
مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام، با اعلام اینکه سیاست سازمان امور مالیاتی کشور این است که تمام امور مالیاتی، الکترونیکی شود، یادآور شد: مودیان مالیاتی در صورت ثبت درخواست برای ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی، می توانند از طریق سامانه های مالیاتی و حتی تلفنهای همراه بدون مراجعه به ادارات، امور مالیاتی خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه فلسفه تأسیس تشکلها و سازمانهای مردم نهاد و اتاقهای اصناف و اتحادیه ها، حل مسائل و توسعه همه جانبه کشور است، از تعامل و همکاری مدیران و اعضای اتاق اصناف استان تقدیر کرد و افزود: از طریق این تعامل و همکاری، هم صاحبان مشاغل و بازاریان به اهداف و درآمدهای قانونی خود می رسند و هم بخشی از هزینه های دولت از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می شود.
هواسیان رئیس اتاق اصناف استان ایلام نیز در این دیدار گفت: خوشبختانه همواره تعامل و ارتباط مناسب، مطلوب و بدون مسئله ای بین اتاق اصناف و بازاریان و امور مالیاتی استان وجود داشته و این دو ارگان، همکاری و مشارکت سازنده و موثری برای خدمت به مردم و تحقق اهداف دولت در پیش گرفته اند.
این دیدار دیروز در سالن جلسات اداره کل امور مالیاتی استان با حضور جمعی از معاونان و مدیران این اداره کل و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.


زنجیره؛ توسعه هوشمند